NASZE REALIZACJE

Automatyzacja z firmą Teknika

Meble „w paczkach” przeznaczone do samodzielnego montażu, będące kiedyś domeną pewnej szwedzkiej sieci sklepów, dziś są już standardem. Jednak proces ich skutecznego pakowania i magazynowania może być wyzwaniem. Firma Teknika, dystrybutor systemów pakujących, prezentuje rozwiązanie większości problemów z pakowaniem mebli – technologie Magnys, CVM oraz Horbitek.

Nowoczesny konsument pragnie otrzymać zamówiony produkt jak najszybciej. Dotyczy to również zakupów online. Obecna technologia pozwala na szybkie wytworzenie nawet personalizowanego produktu. Firmy meblarskie, wyposażone w automatyczne linie rozkroju, okleinowania, frezowania czy czopowania doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Większy problem stanowi kompletowanie zamówienia i jego pakowanie. Należy bowiem zwrócić szczególną uwagę na to, by każdy element znalazł się w paczce i został tak zabezpieczony, aby nie wydostał się z niej podczas transportu. Większości problemów z pakowaniem można jednak zapobiec, decydując się na odpowiednie urządzenia.

Pakowanie dla każdego

Niedomknięte kartony i znikające śrubki są zmorą wielu sklepów wysyłających pakowane meble w elementach. Rozwiązaniem tego problemu jest maszyna pakująca Magnys CM410S zaprojektowana do automatycznego zamykania pudeł typu FEFCO 410 za pomocą kleju termotopliwego. W taki sposób zaklejane są klapa wzdłużna i dwie klapy poprzeczne. Meble często pakowane są w paczki o różnych wymiarach, co nie stanowi jednak problemu. Urządzenie przystosowane jest do zaklejania i zamykania paczek jedna za drugą, nawet, jeśli mają one inne wymiary. Co więcej, dzieje się to automatycznie, gdy wcześniej zamknięte pudło opuszcza linię. Maksymalna długość paczki może wynosić 2500 mm, a prędkość zaklejania to osiem paczek na minutę. System ten można rozszerzyć o maszynę formującą pudła Magnys FM410 oraz antropomorficznego robota, który zajmie się paletyzacją.


Warto się zabezpieczyć

Wyroby pakowane w kartony mogą być narażone są na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Można je zminimalizować i zapobiec ich skutkom dodatkowo zabezpieczając kartony poprzez owijanie ich taśmą klejącą z logo firmy, taśmą wzmacniającą z poliuretanu czy też foliowanie. Także tego typu rozwiązania można zautomatyzować. Może pomóc w tym produkowana przez CVM samonastawna maszyna do zamykania kartonów (tzw. kartonów amerykańskich) od góry i od dołu w zestawie z górnym i dolnym zespołem zaklejania taśmą, który także jest automatyczny. CVM Silverpack to, kompaktowa maszyna o wydajności 2-3 paczek na minutę. Doskonale sprawdza się w niewielkich przedsiębiorstwach. Kolejną metodą zabezpieczenia paczek może być owijanie ich folią stretch. Tu ciekawym rozwiązaniem są urządzenia Galaxy H, Rollertech E oraz Horizon 1200 SX produkowane przez firmę Horbitrek. Model Galaxy dostosowany jest do owijania ładunku na wszystkich typach palet euro, przemysłowych, jak i półpaletach. Jego stół obrotowy ma średnicę 1500 mm, a foliowany ładunek może mieć wysokość do 280 cm (razem z paletą). Rolka do rozwijania folii (o średnicy zewn. maks. 300 mm) mocowana jest na zespole wózka, wyposażonym w hamulec mechaniczny, umożliwiający regulowanie napięcia folii na ładunku. Maszyna owija z prędkością 10 obr./min Charakteryzuje się także łagodnym rozruchem i hamowaniem, ponieważ zarówno silnik do obracania stołu, jak i wózka sterowany jest falownikiem. Ponadto możliwość sterowania prędkością wózka daje również kontrolę nad „nachodzeniem” na siebie folii: może być ono gęstsze w przypadku bardziej wymagających ładunków.


Automatyzacja ma sens

Proces automatyzacji pakowania mebli może przynieść wiele korzyści zarówno firmom, jak i ich klientom. Przedsiębiorstwa skracają bowiem czas pracy i upraszczają proces pakowania, natomiast klienci otrzymują bezpieczny produkt, który nie ulega uszkodzeniu lub zniszczeniu podczas transportu, gwarantując także dostawę nawet niewielkich elementów znajdujących się w paczce. Dzięki produktom dystrybuowanym przez firmę Teknika, automatyzacja może wyjść firmom na dobre.

Streczowanie paczek lub elementów jest najpopularniejszą metodą pakowania tego typu produktów, pozwala na ich zabezpieczanie m.in. przed działaniem wilgoci. Z pomocą w tym zakresie przychodzą urządzenia firmy Horbitek.

©Teknika